Bardzo dobre- czwarte miejsce wywalczyły nasze florecistki w drużynowych Mistrzostwach Świata juniorów w bułgarskim Płowdiw 😊
To był dzień pełen emocji, nasze zawodniczki dostarczyły kibicom ogrom wrażeń. Najpierw gromiąc drużynę Holandii 45:7, następnie pokonując z bezpieczną przewagą zespół Hiszpanii. Prawdziwe nerwy zaczęły się w spotkaniu ćwierćfinałowym, przeciwko Ukrainkom. Polki prowadziły wysoko ale w ostatniej walce meczu rywalki znacznie te przewagę zmniejszyły. Na szczęście czas grał na niekorzyść przeciwniczek i to biało-czerwone mogły cieszyć się z awansu do najlepszej czwórki turnieju. Wydawało się, że nasze zawodniczki są w stanie pokonać zespół Włoszek ale końcówka należała do rywalek i to one weszły do finału, w którym zresztą uległy później Amerykankom. Polki stanęły przed druga szansą na zdobycie medalu ale Chinki były tego dnia zbyt dobrze dysponowane. Antonina Lachman, Malwina Kołodziejczyk, Amelia Olszewska i Karolina Żurawska – oto czwarte florecistki świata.
Tego dnia na planszach w Płowdiw walczyli także floreciści. Kolejność na podium wyglądała następująco: Amerykanie, Włosi, Japończycy. Czwarte miejsce zajęli Węgrzy, którzy pozbawili naszą reprezentację marzeń o medalu. Polacy, choć wcześniej bez problemu pokonali zawodników z Tajpej 45:35 i Hiszpanii 45:19, w ćwierćfinale musieli uznać wyższość Madziarów przegrywając 42:45. Późniejsze zwycięstwo nad Brytyjczykami 45:44 i porażka z rąk Uzbeków (39:45) dała naszej drużynie szóste miejsce. W składzie Polaków znaleźli się Mateusz Kwiatkowski, Adam Jakubowski, Jakub Kotek i Bartosz Sacharczuk.
Wcześniej z bardzo dobrej strony pokazali się nasi kadeci 😊
Nową Mistrzynią Świata została reprezentantka Wielkiej Brytanii Amelie Tsang. Brytyjka w walce finałowej pokonała Włoszkę Gretę Collini, wcześniej zaś wyeliminowała najwyżej sklasyfikowaną Polkę, Martę Jakubowską (UKS Gdańska Szkoła Szermierki) w walce o awans do czołowej 16 15:12. Gdańszczanka, która w pierwszym pojedynku pokonała Rumunkę Ingrid Moto Bekfaldi 15:14, ostatecznie zajęła 23. miejsce. W najlepszej 32 znalazła się jeszcze Hanna Wojtas (UKS Gdańska Szkoła Szermierki), która po zwycięstwie nad Niemką Merle Herwig 15:12 uległa Grecie Collini 5:15. Trzecia z naszych zawodniczek, Natasza Kuś (D’Artagnan Ursynów) nie zdołała pokonać Veraniki Seiffert (Niemcy) przegrywając walkę tabeli z 64 12:15. Na podium, oprócz finalistek znalazły się jeszcze Shin Yat Wong z Hongkong i Emily Jing z USA.
W finale turnieju florecistów znalazło się dwóch Azjatów, Yifan Guo z Chin pokonał w nim Koreańczyka Hyeokjuna Choi. Medale wywalczyli tego dnia także Egipcjanin Abdelrahman Tolba i Węgier Mattia Rubin. Najwyższą lokatę z naszych reprezentantów zajął Idzi Duraj (UKS Atena Gdańsk), 29. w końcowej klasyfikacji. Polak najpierw okazał się lepszy od Łotysza Markusa Zdorsa 15:6 i Maximilianem Hubnera z Austrii 15:7 ale nie dał rady Japończykowi Kiriemu Kamide przegrywając 8:15. Miłosz Możejko i Jakub Gorczyca (obaj UKS Atena Gdańsk) zajęli zaś miejsca w szóstej dziesiątce, ten pierwszy po przegranej z Hyeokjunem Choi (7:15) natomiast drugi po porażce ze Słowakiem Branislavem Lancaricem (5:9)

Gratulujemy naszym szermierzom i ich trenerom udanego startu i życzymy wielu sukcesów w przyszłości 😉