RADA RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 70 W GDAŃSKU
- VII DWÓR 7, 80-301 GDAŃSK
W dniu 26.09.2022 r. odbyło się zebranie Rady Rodziców SP 70
W zebraniu udział wzięło 21 nowo wybranych przedstawicieli oddziałów szkolnych i 14 przedstawicieli ustępującej Rady Rodziców oraz p. Dyrektor Żanetta Ziółkowska. W części dyskusji brała udział Pedagog Szkolny, p. Barbara Brzozowska. Ponadto w spotkaniu uczestniczyła, w zastępstwie przedstawicielki klasy 1a, p. A. K. (z braku upoważnienia – bez prawa udziału w głosowaniu uchwał)
Przebieg spotkania:
- Przewodnicząca Rady przedstawiła Sprawozdanie Roczne Rady Rodziców za rok szkolny 2021/2022
- Przewodnicząca Rady, w zastępstwie przewodniczącej Komisji, przedstawiła Sprawozdanie Komisji Szermierczej.
- Przewodnicząca Komisji przedstawiła Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
- Głosowanie w sprawie przyjęcia absolutorium dla Prezydium Rady Rodziców z roku szkolnego 2021/2022 - przyjęto jednogłośnie głosami przedstawicieli ustępującej Rady Rodziców.
- Wybór Rady Rodziców na rok szkolny 2022/2023: Wybrano Radę Rodziców w składzie:
Prezydium Rady Rodziców:
Przewodnicząca – Danuta Trybułowska
Z-ca przewodniczącej – Małgorzata Doroszkiewicz Skarbnik – Aleksandra Rudzińska - Koziej Sekretarz – Agnieszka Szuba
Członek prezydium – Katarzyna Brzostowska – Głuszak Członek prezydium – Andrzej Milewski
Członek prezydium – Magdalena Sadowska
Komisja Rewizyjna:
Przewodnicząca – Małgorzata Sołtysiak Członek – Weronika Lasocińska Członek – Agnieszka Siwińska
Komisja Szermiercza:
Przewodnicząca – Małgorzata Doroszkiewicz
Z-ca Przewodniczącej – Katarzyna Brzostowska – Głuszak Członek – Karolina Menegon - Bucharzewska
Członek – Justyna Winsko - Dębicka Członek – Weronika Lasocińska
1
RADA RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 70 W GDAŃSKU
- VII DWÓR 7, 80-301 GDAŃSK
Wyniki wyborów przyjęto uchwałą nr 1/2022-2023
- Omówiono: „Program Wychowawczo – Profilaktyczny Gdańskiej Szkoły Szermierki” , „Plan Wychowawczo – Profilaktyczny Gdańskiej Szkoły Szermierki na rok szkolny 2022/2023 oraz „Priorytety w pracy profilaktyczno-wychowawczej Gdańskiej Szkoły Szermierki”.
Przedstawiciele oddziałowi zadali pytania dotyczące sposobu prowadzenia doradztwa zawodowe-go dla uczniów – p. dyrektor wyjaśniła, kto w szkole zajmuje się tematem organizacji doradztwa zawodowego i jak wyglądają zajęcia w tym zakresie. Następnie poruszono temat zainteresowania rodziców warsztatami lub spotkaniami o tematyce związanej z uzależnieniem od internetu: treści pochodzących z serwisów społecznościowych i różnych platform streamingowych – p. pedagog poinformowała, że wysyła do rodziców informacje dotyczące warsztatów czy prelekcji o różnej tematyce poprzez e-dziennik. P. dyrektor dodała, że planowane jest także zorganizowanie stacjo-narnego wykładu/ szkolenia dla rodziców na ten temat w miarę możliwości finansowych szkoły.
Zaproponowano poprawki do „Programu wychowawczo – profilaktycznego”, wszystkie doku-menty (z uwzględnieniem zaproponowanych poprawek) zaopiniowano pozytywnie i przyjęto Uchwałą nr 2/2022-2023.
- Uchwałą nr 3/2022-2023 przyjęto plan finansowy RR na rok szkolny 2022/2023.
Stan początkowy 3 rachunków Rady Rodziców na dzień 01.09.2022 r. wynosi ogółem 64.155,51 zł.
Rada Rodziców poparła kontynuowanie konkursu „Aktywna klasa – aktywni rodzice”, w którym nagrodzone zostaną 3 klasy. Otrzymają one wyższe zwroty składek (powyżej standardowych
50%) do wykorzystania przez klasę: I miejsce – zwrot 70% zgromadzonych składek; II miejsce:
zwrot 65%; III miejsce: zwrot 60% składek. Wysokość wypłat zostanie ustalona wg udziału procentowego wpłat dokonanych do wpłat spodziewanych od klas. Termin zakończenia konkursu: 31 maja 2023 r.
Przedstawiciele oddziałowi rozważali możliwość zwiększenia wysokości dobrowolnych wpłat na Radę Rodziców w celu zwiększenia kwoty na dofinansowanie dodatkowych kółek zainteresowań. Temat do omówienia na następnych zebraniach Rady.
- Wolne wnioski – omówiono następujące tematy:
- a) Obiady w wersji wegetariańskiej.
Rodzice zgłaszają, że większość obiadów zawiera mięso (drugie danie) lub przygotowywana jest na mięsie (zupy) i dzieci, które mięsa nie jedzą – rezygnują z obiadu pozostając bez posiłku.
Rodzice zgłosili prośbę o wprowadzenie zmian menu obiadowego, które zawierałoby więcej po-siłków przygotowanych bez udziału mięsa oraz przeszkolenie pracowników stołówki w tym za-kresie.
- dyrektor odpowiedziała, że pracownicy stołówki, których obecnie jest 4 na ponad 400 uczniów korzystających z obiadów, kierują się wytycznymi w kwestii przygotowania posiłków. Koszt posiłku dwudaniowego wynosi aktualnie 7,40 zł, a przygotowywanie posiłków wegetariańskich z pewnością podniosłoby cenę obiadów. Dyrektor przekaże prośbę rodziców do dalszego rozpatrzenia.
2
RADA RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 70 W GDAŃSKU
- VII DWÓR 7, 80-301 GDAŃSK
- b) Planowanie lekcji religii w środku planu lekcji.
Przedstawiciele niektórych oddziałów zgłosili problem planowania nieobowiązkowych lekcji re-ligii w środku planu lekcji – wówczas dzieci, które na te przedmioty nie uczęszczają mają okien-ka między zajęciami.
Pani dyrektor odpowiedziała, że przy układaniu planu lekcji starała się, aby jak najmniej tych za-jęć wypadało w środku planu. Przy planowaniu brane są pod uwagę również inne przedmioty, których zajęcia dzielone są na grupy tj. język angielski i informatyka, i one też mają wpływ na rozkład zajęć. Rozplanowanie lekcji religii i etyki tylko na pierwszych lub ostatnich zajęciach, przy uwzględnieniu innych przedmiotów, wydłużyłoby lekcje do godziny 18-tej. Przy układaniu planu lekcji brani są pod uwagę zarówno uczniowie jak i nauczyciele oraz ich czas przebywania w szkole.
- dyrektor poinformowała, że planuje wprowadzenie zmian dotyczących w/w zajęć, które będzie polegało na tym, że rodzice /opiekunowie prawni będą zgłaszać udział ucznia w lekcji religii lub etyki już pod koniec roku szkolnego 2022/2023, tak aby w oparciu o liczbę uczniów dla danych zajęć dyrekcja szkoły mogła wystąpić do WRS o łączenie klas i ułożyć plan lekcji, w którym religia i etyka będą zajęciami pierwszymi lub ostatnimi.
- Utworzenie bezpiecznego przejścia dla pieszych przy wyjściu z tunelu pod torami PKM - czy szkoła może interweniować w tej sprawie (zgłosić problem do Urzędu Miasta lub Rady Dzielnicy VII Dwór)?
Przedstawicielka oddziału 1c poruszyła temat braku przejścia dla pieszych w okolicy tunelu pod torami PKM w miejscu, gdzie dzieci wychodzą z tunelu w kierunku szkoły.
Przewodnicząca Rady poinformowała zebranych, że Rada Rodziców od dwóch lat prowadzi ko-respondencję z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Gdańska w tej sprawie, jed-nak działania urzędu nie są wystarczające.
Na skutek wspólnego działania szkoły, RR oraz innych instytucji i osób fizycznych w kwestii bezpieczeństwa wokół szkoły udało się:
- zmienić nawierzchnię na asfaltową na odcinku Norblina - VII Dwór,
- utwardzić nawierzchnię płytami betonowymi na odcinku VII Dwór – Polanki,
- ustawić znak nakazujący skręt w lewo przy wyjeździe ze szkoły,
- wstawić okrągłe lustro na końcu ulicy VII Dwór umożliwiające dostrzeżenie pojazdu zjeżdżającego ulicą Michałowskiego,
- zamontować dwa progi zwalniające w ciągu ulicy Michałowskiego.
W IV.2022 roku został przeprowadzony audyt, ale brak dalszych działań oprócz poziomego ozna-kowania ulic VII Dwór i Michałowskiego napisami „SZKOŁA” (tak jak w przypadku innych pla-cówek).
Przedstawiciele oddziałowi zwrócili się do dyrekcji szkoły o podjęcie odrębnych działań w temacie wykonania przejścia dla pieszych przy wyjściu z tunelu pod torami PKM poprzez wystosowanie pisma do Urzędu Miasta oraz Rady Dzielnicy VII Dwór.
- d) Sesja fotograficzna w szkole - czy organizować?
Przewodnicząca Rady Rodziców przedstawiła, jak przebiegała organizacja i rozliczenie sesji fo-tograficznej w roku szkolnym 2021/2022 i skierowała do przedstawicieli oddziałowych prośbę,
3
RADA RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 70 W GDAŃSKU
- VII DWÓR 7, 80-301 GDAŃSK
aby zrobili rozeznanie, jakie zdanie w kwestii tegorocznej sesji mają rodzice danej klasy: czy ma być przeprowadzona czy nie?
Termin sesji, o ile zostanie wykonana, ustalono na wiosnę 2023. Do tego czasu należy dokonać rozeznania oraz wyboru firmy do jej przeprowadzenia.
Temat będzie omawiany w dalszym terminie.
- e) Kółko matematyczne dla uczniów klas 4-7 - czy jest możliwość zorganizowania?
- dyrektor przedstawiła, w jaki sposób dysponowane są godziny na zajęcia dodatkowe w szkole. Z przysługujących 20 godzin dyrektorskich 9 przypada na zajęcia dodatkowe dla klas 1-3. pozo-stałe godziny dla klas starszych. W ramach tych godzin odbywają się zajęcia przygotowawcze dla uczniów klas ósmych z matematyki, j. polskiego i angielskiego, kółka z przedmiotów w ramach, których organizowane są konkursy kuratoryjne, a także inne zajęcia zaproponowane w wykazie. Brak kółka matematycznego dla uczniów klas 4-7 spowodowany jest niewystarczającą ilością go-dzin dyrektorskich, ale w miarę możliwości szkoły zostanie w przyszłości uwzględniony w wyka-zie zajęć dodatkowych.
- Laboratoria Przyszłości – co zostało zakupione do szkoły w ramach programu, czy jest plan wykorzystywania sprzętów podczas lekcji i poza nimi zgodnie z założeniami progra-mu?
Do szkoły w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” zakupiono drukarkę 3D, a pozostałe środki wykorzystano na utworzenie i wyposażenie pracowni technicznej „Warsztatowni”. Z pra-cowni będą korzystali uczniowie klas 4-6 w ramach zajęć techniki, uczniowie klas 1-3 – w ra - mach zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz dzieci ze świetlicy. W pozostałych przypadkach z po-mieszczenia będzie można korzystać tylko pod opieką nauczyciela.
- Zgłoszono prośbę do nauczycieli świetlicy dot. przypominania dzieciom w niej przebywają-cym o zajęciach dodatkowych, aby o nich nie zapominały i na nie uczęszczały.
- Ustalono datę kolejnego spotkania – 14.11.2022 r. godz. 17:30
- Zebranie zakończono.