Przebieg Olimpiady Matematycznej Juniorów
Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch niezależnych części: korespondencyjnej i testowej.
- Część korespondencyjna polega na samodzielnym rozwiązaniu ogłoszonych zadań konkursowych oraz przesłaniu odpowiednio zredagowanych rozwiązań (samodzielnie lub za pośrednictwem szkolnego koordynatora) do właściwego Komitetu Okręgowego OMJ. Rozwiązanie każdego zadania punktowane jest w skali 0, 2, 5 lub 6 punktów, przy czym ocenie podlega przedstawiony tok rozumowania.
- Część testowa odbywa się w zarejestrowanych szkołach w terminie ogłoszonym przez Komitet Główny OMJ. Podczas 75-minutowego sprawdzianu w warunkach kontrolowanej samodzielności, uczestnik odpowiada na 15 pytań testowych. Każde pytanie testowe składa się z trzech niezależnych stwierdzeń, z których część jest prawdziwa, a część fałszywa (mogą być także wszystkie prawdziwe lub wszystkie fałszywe). Zadaniem uczestnika jest rozstrzygnięcie, które z tych trzech stwierdzeń są prawdziwe. Jeśli uczeń poda poprawne odpowiedzi we wszystkich trzech przypadkach, otrzymuje 1 punkt. Podanie poprawnych odpowiedzi w dwóch przypadkach premiowane jest 1/2 punktu. W pozostałych przypadkach uczeń nie otrzymuje punktów. Brak odpowiedzi lub podanie odpowiedzi nieczytelnej są równoznaczne z podaniem odpowiedzi błędnej.
Część testowa
Test odbędzie się 29 września 2022 r. (czwartek) o godzinie 9:00 jedynie na terenie tych szkół, które zarejestrują swój udział w OMJ. Dostępna jest aktualna lista zarejestrowanych szkół. Jeśli szkoła nie znajduje się na liście, należy zgłosić do dyrektora szkoły lub nauczyciela matematyki chęć udziału w części testowej. Jeśli szkoła znajduje się na liście, wówczas należy dowiedzieć się który nauczyciel pełni w szkole funkcję szkolnego koordynatora OMJ, a następnie zwrócić się z prośbą u udzielenie dalszych informacji w sprawie organizacji testu w szkole.
Część korespondencyjna
Odpowiednie zredagowane (patrz niżej) rozwiązania zadań części korespondencyjnej (wszystkich lub części z nich) należy przekazać szkolnemu koordynatorowi OMJ lub przesłać bezpośrednio - listem poleconym (w kopercie formatu co najmniej A4) - do Komitetu Okręgowego OMJ, właściwego terytorialnie dla szkoły, najpóźniej dnia 17 października 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego). Arkuszy z rozwiązaniami nie należy zginać, zszywać ani wkładać do koszulek (dotyczy uczestników przesyłających rozwiązania bez udziału szkoły).
Przed rozpoczęciem redagowania rozwiązań części korespondencyjnej należy zapoznać się ze wzorem arkusza, dostępnego w wersjach:
- dla ucznia, który uczestniczył w części testowej,
- dla ucznia, który nie brał udziału w części testowej.
Rozwiązania zadań części korespondencyjnej należy redagować w następujący sposób (niespełnienie poniższych wymogów może skutkować dyskwalifikacją uczestnika przez Komitet Okręgowy).
- Rozwiązania redagować należy na arkuszach formatu A4, zapisanych jednostronnie.
- Nie wolno na jednym arkuszu umieszczać rozwiązań dwóch lub więcej zadań.
- W prawym górnym rogu każdego arkusza powinien się znajdować numer zadania. Jeśli uczeń nie brał udziału w części testowej. powinno to zostać odnotowane na każdym arkuszu pod numerem zadania.
- W lewym górnym rogu każdego arkusza powinny się znajdować dane uczestnika i szkoły: imię i nazwisko - oba napisane WIELKIMI literami, klasa, nazwa szkoły oraz adres szkoły: ulica, numer domu, kod pocztowy, miejscowość, powiat, województwo.
Dla województwa pomorskiego
Komitet Okręgowy OMJ w Gdańsku
Instytut Matematyki Uniwersytetu Gdańskiego,
ul. Wita Stwosza 57
80-308 Gdańsk
Link do zadań korespondencyjnych.
Zapisów dokonujemy u pana Marka Rzepnickiego w sali 29 do 23.09.2022r.
Zgodę można pobrać i wypełnić poniżej: