Załącznik nr 1 do Statutu Gdańskiej Szkoły Szermierki

Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły. (Aktualizacja wrzesień 2022r.)

 

 

 

PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

GDAŃSKIEJ SZKOŁY SZERMIERKI

 

  1. WSTĘP

 

Zadania wychowawczo-profilaktyczne szkoły są podporządkowane nadrzędnemu celowi, jakim jest wszechstronny rozwój wychowanka w wymiarze emocjonalnym, społecznym, intelektualnym, moralnym, ekologicznym i zdrowotnym.

Szkoła, jako środowisko wychowawcze, ma za zadanie wspomagać wychowanków w osiąganiu wszechstronnego rozwoju, kształtować postawy, umożliwić korygowanie deficytów w celu optymalizacji osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz zapobiegać zagrożeniom przez profilaktykę, przeciwdziałać istniejącym zagrożeniom oraz wspierać Uczniów, Rodziców i Nauczycieli w różnych sytuacjach.

Wychowanie to działanie wspierające rozwój dziecka ku osiągnięciu przez nie pełnej dojrzałości w sferach fizycznej, psychicznej ( w tym emocjonalnej i intelektualnej), duchowej oraz społecznej. Powinno być ono wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży. Pełni funkcję nadrzędną wobec profilaktyki, nadaje jej sens i znaczenie.

Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi jego prawidłowemu rozwojowi, a także ograniczanie i eliminowanie czynników wpływających niekorzystnie na wiele obszarów funkcjonowania. Pozwala uwzględniać w podejmowanych zadaniach czynniki chroniące przed powstawaniem dysfunkcyjnych zjawisk i zachowań. W jej zakresie powinny zaistnieć rozwiązania i pomysły alternatywne wobec zagrożeń współczesnej rzeczywistości.

Program wychowawczo-profilaktyczny naszej szkoły obejmuje treści i działania wychowawcze skierowane do Uczniów, jak również treści i działania profilaktyczne dostosowane do potrzeb rozwojowych Uczniów, przygotowane w oparciu o diagnozę potrzeb i problemów występujących w całej szkolnej społeczności, skierowane do Uczniów, Nauczycieli i Rodziców ( podst. prawna : art.26 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 – Prawo oświatowe ).  Połączenie obszaru wychowania z profilaktyką w jednolitą całość zakłada wzajemne uzupełnianie się treści, zadań i celów.

 

 

 

  1. PODSTAWY PRAWNE SZKOLNEGO PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO
  • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej
  • Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
  • Konwencja o Prawach Dziecka
  • Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) – art.26, art.84, ust.2,pkt. 1, ust.3
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej (…) ( Dz.U.z 2017 r. poz.356)
  • Rozporządzenie MEN z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych ( Dz. U. z 2019 r. poz.373 z późn. zmianami )
  • Rozporządzenie z dnia 09 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U.2017r. Poz. 1591 z poźn. zmianami)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli ( Dz. U. z 2019 r. poz.502 )
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 03 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół ( U. 2019 poz. 639 z późn. zmianami)
  • Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2050 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1449)
  • Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1119 ze zm.)
  • Ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 276 ze zm.)
  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r.- Karta Nauczyciela (tekst jedn.: U. 2021 poz 1762 z późniejszymi zmianami)
  • Ustawa z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. z 2022 r. poz. 1700)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. poz. 645, 795 i 1047 z późn. zmianami)
  • Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa obowiązujące w danym roku szkolnym.
  • Statut Szkoły

III. CHARAKTERYSTYKA ŚRODOWISKA SZKOŁY I PODMIOTY WSPIERAJĄCE SZKOŁĘ 

Nasza szkoła zlokalizowana jest w urokliwym miejscu- z dala od ruchliwych ulic i gwaru miejskiego, w bliskim sąsiedztwie wzgórz morenowych porośniętych lasami. To miejsce ważne od wielu lat dla całej społeczności lokalnej. Wielu rodziców dowozi swoje dzieci do nas z różnych dzielnic miasta, często odległych. W dużym stopniu wynika to z funkcjonowania w naszej szkole klas sportowych o profilu  szermierczym. Cieszymy się, że wielu naszych absolwentów-rodziców decyduje się na zapisanie swoich dzieci właśnie do nas. Należy przypuszczać, że powiązane jest to z  pochlebną opinią o naszej szkole. 

Nasi uczniowie w większości zamieszkują na dwóch osiedlach – VII Dwór oraz Strzyża. Od lat rejon ten uznawany jest jako środowisko przyjazne, prężne pod względem inicjatyw i zaangażowania społecznego. Szkolna społeczność jest nierozerwalnie związana z zamieszkującymi tu mieszkańcami. Uczniowie, zarówno  mieszkający w okolicach szkoły, jak i dojeżdżający, tworzą zintegrowany zespół. Rodzice naszych uczniów chętnie włączają się w życie szkoły, angażując się w wiele wspólnych przedsięwzięć, projektów i programów. 

 

  1. PODMIOTY WSPIERAJĄCE SZKOŁĘ

- Rodzice

- Pomorskie Kuratorium Oświaty

- Wydział Rozwoju Społecznego UM

- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1

- UKS „ ATENA”

- Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i  Profilaktyki Uzależnień

- MOPR – Centrum Wspierania Rodziny

 -  Młodzieżowy Ośrodek Terapeutyczny –„MROWISKO”

- Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży

- IV Komisariat Policji w Gdańsku

- Straż Miejska

- CARITAS Archidiecezji Gdańskiej

- Centrum Edukacji Nauczycieli 

- Rady Dzielnic-Siódmy Dwór i Strzyża

- kuratorzy sądowi- zawodowi i społeczni 

- Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza

- Zakon Braci Mniejszych ( Franciszkanów) - Gdańsk

- Zgromadzenie Zakonne Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Gdańsku

 

 

  1. ZASOBY SZKOŁY

Obszar organizacyjny : kadra nauczycielska ( w tym – trenerzy szermierki ), specjaliści szkolni ( pedagog, psycholog, logopeda, nauczyciel terapii pedagogicznej, socjoterapeuci, nauczyciele współorganizujący kształcenie) , obsługa kuchni, sekretarka, kierownik administracyjny, pielęgniarka szkolna, obsługa ( woźni, osoby sprzątające, konserwatorzy )

Obszar materialny ( baza lokalowa ) :  Szkolne Schronisko Młodzieżowe nr 1, obiekty sportowe ( nowoczesne hale sportowe wraz z zapleczem –Gdańskiej Szkoła Szermierki) , boisko szkolne, sala gimnastyczna, plac zabaw, kuchnia i jadalnia, świetlica, biblioteka z czytelnią, szatnia, sala komputerowa, sale lekcyjne ( niektóre z nich wyposażone w tablice multimedialne, pozostałe dysponują rzutnikami multimedialnymi ), gabinety szkolnych specjalistów, gabinet szkolnej pielęgniarki.

 

  1. DIAGNOZA SYTUACJI WYCHOWAWCZEJ  

Aktualna diagnoza sytuacji wychowawczej w naszej szkole została przeprowadzona, na podstawie analizy danych z ewaluacji wewnętrznej.  W tym celu wykorzystano narzędzia takie jak : ankiety, wywiady, obserwacja funkcjonowania uczniów na terenie szkoły , podczas wyjść i wycieczek oraz związane z nią spostrzeżenia wychowawców, innych nauczycieli i pozostałych pracowników, analiza dokumentacji szkolnej ( w tym : sprawozdania z pracy szkolnych specjalistów, pracy świetlicy szkolnej), sprawozdań semestralnych opracowywanych przez wychowawców szkolnych oraz sprawozdania z nadzoru pedagogicznego.

 

Ostatecznie wyłonione zostały niżej wymienione obszary problemowe :

  1. Bezpieczeństwo w sieci.
  2. Relacje międzyludzkie.
  3. Komunikacja oraz współpraca między rodzicami a gronem pedagogicznym.
  4. Przepływ informacji ze szczególnym uwzględnieniem :

- indywidualizacji procesu nauczania

- informacji o postępach i trudnościach uczniów

- oferty zajęć dodatkowych

  1. Analiza osiągnięć uczniów i wdrażanie wniosków z analiz.
  2. Motywacja uczniów do systematycznej pracy:

- stwarzanie możliwości sukcesów

- pochwały w dzienniku jako główna motywacja do osiągnięć uczniów.

 

VII. OGÓLNE ZAŁOŻENIA PROGRAMU

Podejmowane w naszej szkole różnorodne działania w obszarze wychowawczym i profilaktycznym ukierunkowane są na towarzyszeniu naszym uczniom we wszechstronnym rozwoju. Dokonuje się on w następujących sferach  :

Fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia umiejętności i wiedzy pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia, powiązanego z koniecznością dbania o swoje zdrowie i bezpieczeństwo

 

Psychicznej -ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających osiągnięciu pozytywnego stosunku do świata, do różnorodnych wyzwań i zadań życiowych

 

Społecznej -  ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy norm społecznych, doskonalenie umiejętności odnajdywania się w różnych rolach społecznych

 

Duchowej – ukierunkowanie na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, który pomoże w przyszłości dokonywać właściwych wyborów oraz zbudować poczucie sensu istnienia

 

W podejmowanych przez szkołę zadaniach uczestniczą nie tylko uczniowie wraz z nauczycielami, do  realizacji wielu z nich zapraszani są także rodzice. Niektóre przedsięwzięcia jednoczą i integrują całą społeczność szkolną. Pozwala to na zbudowanie wspólnoty, zidentyfikowanie  się ze wspólnymi celami i aktywnościami.

VIII. MISJA I WIZJA SZKOŁY 

MISJA SZKOŁY

 „ŚWIAT WARTOŚCI – MOIM ŚWIATEM”  

Świat wartości uznajemy jako podstawę naszych oddziaływań wychowawczych. Odnajdywanie się dzieci i młodzieży w tym świecie to nasze posłannictwo. Zależy nam na tym, aby nasi uczniowie wzajemnie się szanowali, wspólnie pokonywali trudności, jakie staną im na drodze. Mamy nadzieję, że w swoich  poszukiwaniach, zgłębianiu wiedzy, doskonaleniu swoich umiejętności, rozwijaniu pasji i zainteresowań,  nie zagubią wartości moralnych. W tej wędrówce ku przyszłości , wspólnie z ich rodzicami, będziemy im pomagać.

WIZJA SZKOŁY

  1. Nasza szkoła pomagać będzie uczniom w rozwoju poprzez :

- stworzenie bezpiecznych, przyjaznych warunków nauki

- zachęcanie do rozwijania swoich uzdolnień, pasji i zainteresowań 

- wdrażanie do wspólnego, zgodnego działania

- inspirowanie do twórczych pomysłów i projektów

- nabywanie niezbędnych umiejętności społecznych we wzajemnych relacjach 

  1. W szkole panować będzie atmosfera życzliwości, wzajemnego szacunku, opartego na dostrzeganiu potrzeb innych osób i chęci pomagania sobie, wspieraniu się nawzajem i zaangażowania we wspólnych działaniach.
  2. Grono pedagogiczne będzie przestrzegać zasad etyki nauczycielskiej, wzajemnie pomagać sobie w realizowaniu powierzonych zadań, współdziałać z rodzicami uczniów w podejmowanych projektach i przedsięwzięciach. Nauczyciele zaangażowani będą w poszukiwaniu innowatorskich działań  wychowawczych , opiekuńczych i edukacyjnych, a  doskonalenie swoich kompetencji będą traktować jako naturalną  potrzebę własnego rozwoju.

 

  1. ZADANIA SZKOLNEGO PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO

Do zadań naszego szkolnego programu zaliczamy :

  • Wszechstronny rozwój osobowości ucznia
  • Rozwój intelektualny uczniów, rozwijanie ich pasji, zainteresowań i uzdolnień
  • Wdrażanie do stosowania zdobytej wiedzy w praktycznych działaniach
  • Promowanie zdrowego stylu życia
  • Rozwijanie dbałości o sprawność fizyczną i zdrowie - wychowanie przez sport
  • Rozwijanie samodzielności i samorządności uczniowskiej
  • Budowanie właściwego modelu komunikacji interpersonalnej
  • Kształtowanie postawy współodpowiedzialności za środowisko
  • Zachęcanie uczniów do uczestnictwa w kulturze
  • Przygotowanie do życia w rodzinie
  • Kształtowanie przyjaznych postaw we wzajemnych relacjach
  • Rozwijanie tolerancji wobec innych
  • Przekazywanie dziedzictwa kulturowego z uwzględnieniem kultury regionu
  • Dbałość o bezpieczeństwo w szkole
  • Kształtowanie właściwej postawy wobec zagrożeń współczesnego świata
  • Rozwijanie poczucia własnej wartości
  • Zachęcanie uczniów do podejmowania różnorodnej aktywności
  • Doskonalenie kompetencji wychowawczych nauczycieli i rodziców
  • Przygotowanie uczniów do odnalezienia się na rynku pracy
  • Utrzymywanie systematycznej współpracy z rodzicami i instytucjami środowiska lokalnego

 

  1. MODEL ABSOLWENTA SZKOŁY

Zależy nam na tym, aby nasi uczniowie w wyniku wspólnych oddziaływań mieli zaszczepione poczucie odpowiedzialności za siebie, za swój rozwój, aby byli świadomi swojej wartości , ale jednocześnie ciągle nad sobą pracowali, aby doskonalili swoje umiejętności. Chcielibyśmy, aby dzięki swojej wrażliwości dostrzegali wokół siebie potrzeby innych, zwłaszcza tych słabszych, którym trudniej jest odnaleźć się w rzeczywistości. Sprecyzowaliśmy swoje oczekiwania i pragnienia względem Absolwenta naszej szkoły :  

-jest aktywny, otwarty na poznawanie świata

 - jest odpowiedzialny – wykonuje swoje obowiązki, potrafi ponosić konsekwencje za swoje czyny

- jest pracowity i uczciwy  - pracuje systematycznie, angażuje się w wykonanie wielu zadań, rozróżnia prawdę od fałszu, dotrzymuje danego słowa

- jest kulturalny  - przestrzega zasad kultury osobistej, potrafi właściwie zachować się w różnych sytuacjach

- jest koleżeński i życzliwy dostrzega potrzeby innych osób, wspiera ich w różnych sprawach, chętnie pomaga innym

- umie budować swoje relacje z innymi  potrafi komunikować się z innymi w sposób konstruktywny

- jest tolerancyjny i wrażliwy-uwzględnia w swojej postawie zrozumienie i akceptację dla odmienności,  dostrzega w każdym dobre strony, szanuje innych, jest pomocny dla innych

- dba o swoje zdrowie i bezpieczeństwo prowadzi zdrowy styl życia, dba o swoje bezpieczeństwo, potrafi unikać sytuacji i zachowań zagrażających jego zdrowiu i życiu

-  jest świadomym  obywatelem Polski i Europy  ma poczucie przynależności do społeczności naszego kraju i Europy, szanuje historie i tradycję narodową, interesuje się przemianami w świecie, w Europie, zna miejsce Polski w kulturze europejskiej

 

  1. REALIZATORZY I UCZESTNICY PROGRAMU
  • Nauczyciele
  • Uczniowie
  • Rodzice
  • Pracownicy niepedagogiczni

 

XII. STRUKTURA ODDZIAŁYWAŃ WYCHOWAWCZYCH I PROFILAKTYCZNYCH 

Dyrekcja

  • Czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem szkoły, nadzoruje wszelkie obszary pracy szkoły w zakresie wychowania, edukacji i opieki oraz profilaktyki
  • Wspiera finansowo i organizacyjnie działania profilaktyczne w środowisku szkolnym
  • Czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego
  • Dba o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły
  • Stwarza warunki do prawidłowej realizacji zapisów zawartych w Konstytucji, Konwencji Praw Dziecka oraz przepisów oświatowych
  • Organizuje szkolenia dla nauczycieli

 

Pedagog szkolny

  • Organizuje wszechstronną pomoc uczniom
  • Diagnozuje pojawiające się w szkole problemy wychowawcze
  • Wdraża działania zwiększające świadomość prawną wśród uczniów, nauczycieli i rodziców
  • Współpracuje z policja i sądem dla nieletnich
  • Doskonali swoje kompetencje w zakresie wychowania i profilaktyki
  • Prowadzi poradnictwo dla nauczycieli i rodziców

 

Psycholog szkolny

  • Pomaga uczniom w pokonywaniu problemów
  • Monitoruje funkcjonowanie uczniów na terenie szkoły
  • Współpracuje z wychowawcami klas i nauczycielami poprzez konsultacje różnorodnych problemów
  • Rozpoznaje i diagnozuje problemy edukacyjne, psychologiczne i społeczne uczniów
  • Prowadzi poradnictwo dla nauczycieli i rodziców

 

Logopeda szkolny

  • Diagnozuje problemy uczniów w zakresie wymowy i komunikacji werbalnej
  • Organizuje pomoc logopedyczna dla uczniów (terapia indywidualna i grupowa)
  • Tworzy programy terapii logopedycznej dostosowane do indywidualnych potrze uczniów
  • Współpracuje z wychowawcami, pedagogiem i psychologiem szkolnym oraz rodzicami uczniów
  • Wzmacnia poczucie własnej wartości uczniów i pomaga im w przezwyciężaniu trudności edukacyjnych

 

Nauczyciele

  • Zobowiązani są do reagowania na przejawy niedostosowania społecznego
  • Wspierają swoja postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów
  • Udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych (według rozpoznanych potrzeb uczniów)
  • Odpowiadają za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole i poza nią, np. na wycieczkach szkolnych i wyjściach edukacyjnych
  • Udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej w codziennej pracy z uczniem

 

Wychowawcy klas

  • Sprawują opiekę wychowawczą nad uczniami klasy
  • Tworzą warunki wspomagające rozwój uczniów
  • Poznają warunki życia i nauki swoich uczniów
  • Prowadzą działania służące integracji klasy
  • Konsultują z rodzicami postępy w nauce i zachowaniu
  • Przygotowują uczniów do życia w rodzinie i funkcjonowania w społeczeństwie

Rodzice

  • Pełnia nadrzędną rolę w wychowaniu dzieci
  • Współdziałają z nauczycielami w sprawach wychowania i opieki
  • Dbają o zdrowy tryb życia, dbają o pożyteczne zagospodarowanie czasu wolnego swoich dzieci

 

XIII. WARTOŚCI WYKORZYSTYWANE PRZY KONSTRUOWANIU PROGRAMU 

Przy konstruowaniu naszego Programu korzystaliśmy z poniższego katalogu wartości, które chcemy kształtować i rozwijać w społeczności uczniowskiej:

 

godność, empatia, wrażliwość, aktywność, tolerancja, akceptacja, szacunek, bezpieczeństwo, kreatywność, życzliwość, kultura osobista, zdrowie, szlachetna rywalizacja, tradycja, rodzina, miłość, odpowiedzialność, patriotyzm, prawda, pracowitość, systematyczność, wy trwałość, przyjaźń, wiedza, rzetelność 

 

Jesteśmy świadomi, że najważniejszym środowiskiem, w którym kształtują się system wartości, jest rodzina. Szanując niezbywalne prawo pierwszeństwa do tego procesu, uzupełniamy działanie i troskę rodziców. Współdziałamy z nimi i, kiedy zachodzi taka potrzeba, wspólnie uzgadniamy stanowisko w tej sprawie.

 

XIV. KRYTERIA EFEKTYWNOŚCI PROGRAMU 

  • Treści i cele zawarte w Programie są znane Rodzicom naszych uczniów, zyskują ich akceptację i zrozumienie
  • Programem objęci są wszyscy uczniowie.
  • Program realizują wszyscy nauczyciele. Nie tylko wychowawcy klas, jak również wszyscy specjaliści zatrudnieni w szkole.
  • Do zapisów zawartych w Programie stosują się wszyscy pozostali pracownicy niepedagogiczni, pracownicy administracji i obsługi oraz pielęgniarka szkolna.

 

  1. SPOSOBY EWALUACJI PROGRAMU

W celu systematycznego monitorowania realizacji zaplanowanych zadań i celów Programu opracowane zostały narzędzia pozwalające analizować ten obszar. Ewaluacja ma służyć dokonaniu analizy i podsumowań poszczególnych zagadnień. Umożliwi również dokonanie w przyszłym roku szkolnym niezbędnych korekt i modyfikacji.

 

Narzędzia ewaluacyjne : 

- obserwacja

- ankieta

- wywiad

- analiza dokumentacji szkolnej 

Sposoby  i środki  ewaluacyjne :  

-  wskaźniki uczestnictwa uczniów w konkursach

- frekwencja uczniów na zajęciach

- obserwacja postępów w nauce

- obserwacja i analiza zachowania uczniów

 

 

PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNYCH  DLA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO I KLAS I - III

 

Cele  

Zadania

Sposoby realizacji

Odpowiedzialni za realizację

Termin wykonania

Dbałość o kulturę osobistą uczniów

1.Uczenie zasad kultury osobistej.  

 

2. Wprowadzanie i przestrzeganie właściwych norm, zasad obowiązujących w szkole i poza nią.

 

3.Tworzenie przyjaznej atmosfery w szkole. 

 

 

4. Dbałość o właściwą współpracę z rodzicami.

1.Wskazywanie pożądanych wzorców i modelu zachowania. 

 

2. Reagowanie na zaobserwowane lub zgłaszane  sytuacje, dotyczące niekulturalnych zachowań .

 

3. Konsekwentne nagradzanie pożądanych zachowań,  okazywanie braku akceptacji dla  niewłaściwych zachowań.

 

4.Zawieranie kontraktów indywidualnych z uczniami przy współpracy z ich rodzicami.

 

 

5. Prowadzenie indywidualnych rozmów z uczniami.

wychowawcy klas , nauczyciele i pracownicy szkoły

wychowawcy klas, pozostali pracownicy szkoły

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

wychowawcy klas, pedagog, psycholog 

 

 

pedagog, psycholog

cały rok

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

w miarę  potrzeb

 

 

 

w miarę potrzeb

Pielęgnowanie postaw patriotyczno-obywatelskich

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Kształtowanie odpowiedniej postawy wobec symboli narodowych.

 

2.Poszanowanie tradycji szkolnych. 

 

3.Wzbogacanie wiedzy na temat ważnych wydarzeń historycznych naszego kraju.

 

4. Wzmacnianie więzi z małą Ojczyzną.

 

1.Organizowanie wycieczek do miejsc pamięci narodowej.

 

2. Poznawanie symboli narodowych. Nauka hymnu państwowego. 

 

3. Uczestnictwo uczniów w uroczystościach organizowanych z okazji ważnych świąt państwowych.

 

 

4. Poznawanie kultury i tradycji naszego narodu oraz naszego regionu – kultura regionu kaszubskiego. Przygotowywanie imprez artystycznych.

 

6. Konkursy  okolicznościowe.   

 

wychowawcy klas

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

wychowawcy klas , wyznaczeni nauczyciele

 

 

wychowawcy klas

 

cały rok

 

 

I semestr

 

 

 

wg kalendarza imprez i uroczystości 

 

cały rok

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

Dbanie o sprzyjające warunki rozwijania indywidualnych zainteresowań. Uczenie pożytecznego zagospodarowania czasu wolnego

1.Zapoznawanie ze sposobami aktywnego spędzania czasu wolnego.

 

2. Zachęcanie do rozwijania pasji, talentów i zainteresowań.

 

3. Rozwijanie indywidualnych uzdolnień. 

 

1.Organizowanie zajęć rozwijających 

pasje i zainteresowania (informacja dla rodziców na stronie internetowej szkoły)

 

2.Zapewnienie możliwości uczestnictwa uczniów  w różnorodnych konkursach klasowych i międzyklasowych.

 

3.Zajęcia sportowe w ramach zajęć szkolnych i pozaszkolnych (zawody, turnieje )

 

4.Uczestnictwo uczniów i rodziców w festynach i imprezach szkolnych i miejskich.

 

5.Udział w ogólnopolskiej akcji- „Cała Polska czyta dzieciom”.

 

 

6. Organizowanie wyjść na warsztaty i inne zajęcia do Parku Naukowo-Technologicznego, na dni Otwarte UG, Politechniki i do innych instytucji.

 

7. Uczestnictwo dzieci w organizowanych przez szkołę półkoloniach letnich i zimowych.

 

 

wychowawcy klas 

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

nauczyciele kultury fizycznej , trenerzy

 

 

wychowawcy, rodzice

 

wyznaczeni nauczyciele, nauczyciele biblioteki

 

wychowawcy klas

 

 

 

 

wyznaczeni opiekunowie

cały rok

 

 

cały rok

 

 

 

cały rok

 

 

 

wg kalendarza imprez

 

 

 

cały rok

 

 

 

wg kalendarza imprez

 

 

 

 

okres wakacji letnich i ferii zimowych

Stworzenie uczniom warunków bezpieczeństwa, zapobieganie agresji i przemocy.

1.Zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w szkole. 

 

 

2.Rozwijanie u dzieci umiejętności bezpiecznego, przyjaznego komunikowania się z innymi ludźmi.

 

3.Kształtowanie umiejętności rozwiązywania  nieporozumień i konfliktów.

 

4. Wzbogacanie uczniowskiej wiedzy o sposobach

 reagowania w sytuacjach trudnych. 

 

5. Włączenie rodziców do wspólnego budowania bezpiecznej szkoły.

 

6.Upowszechnianie wiedzy wśród uczniów, rodziców i nauczycieli  o prawach dziecka i konsekwencjach ich naruszenia

 

7. Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom.

1.Omawianie z uczniami zasad bezpiecznego pobytu w szkole i podczas wyjść, wycieczek.

 

2.Organizowanie spotkań, pogadanek i zajęć warsztatowych nawiązujących do obszarów bezpieczeństwa oraz praw dziecka

 

 

3.Zapoznawanie uczniów z zasadami reagowania w trudnych i szczególnych sytuacjach.

 

4.Uczestnictwo uczniów w zajęciach uczących ich sposobów utrzymywania wzajemnych relacji w poszanowaniu potrzeb innych. 

 

5.Konsekwentne reagowanie na przejawy zachowań przemocowych.

 

6. Zajęcia z wychowawcą, zajęcia świetlicowe, a także zajęcia prowadzone wg potrzeb z psychologiem lub pedagogiem, wychowanie do życia w rodzinie

 

 

7.Funkcjonowanie monitoringu szkolnego oraz domofonu przy odbieraniu dzieci ze świetlicy, monitorowanie osób wchodzących do szkoły- zapisy w zeszycie wejść.

 

wychowawcy klas

 

 

 

wychowawcy klas, pedagog i psycholog

 

 

 

wychowawcy klas, przedstawiciele policji i straży miejskiej

wychowawcy, pedagog, psycholog

 

wychowawcy klas, pedagog szkolny, inni pracownicy szkoły

Dyrektor szkoły

 

Wychowawcy, wychowawcy świetlicy, pedagog

 

 

 

Wszyscy pracownicy szkoły

cały rok wg potrzeb

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

cały rok wg potrzeb

 

 

 

cały rok wg potrzeb

 

 

 

 

cały rok wg potrzeb

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

 

Promowanie zdrowego stylu życia,

 profilaktyka zdrowia psychicznego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dbanie o wspólne mienie szkoły.

 

 

1.Wyposażenie uczniów w umiejętności niezbędne do budowania dobrych relacji z innymi. 

 

 

2.Pogłębianie wiedzy uczniów o prawidłowym korzystaniu z urządzeń elektronicznych (telefony komórkowe itp.) oraz Internetu. 

 

3.Zachęcanie rodziców do stosowania profilaktyki domowej.

 

 

 

 

 

 

4.Rozwijanie modelu zdrowego stylu życia

 

5. Objęcie fachową pomocą uczniów z zaburzonym zachowaniem. 

 

6. Przestrzeganie bezpieczeństwa dot. pandemii (COVID19)

 

 

 

 

 

 

7. Zapoznanie uczniów z osobami u których można uzyskać pomoc i wsparcie: wychowawca ,psycholog, pedagog.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Wdrażanie uczniów do poszanowania dóbr i mienia szkoły.

 

2.Uwrażliwienie uczniów na przejawy wandalizmu.

 

3. Kształtowanie odpowiedzialności za swoje zachowanie.

   

1.Realizacja programów prozdrowotnych w szkole- „ Warzywa i owoce w szkole”, „Program dla szkół – mleko, owoce i warzywa”  „Program promocji zdrowego stylu życia”  i inne.

 

2. Uczestnictwo uczniów w zajęciach rozwijających ich świadomość o potrzebie rozsądnego, bezpiecznego dla nich korzystania z Internetu i telefonów komórkowych. 

 

3. Aktywność uczniów w różnorodnych zajęciach pozalekcyjnych i lekcyjnych – np. zajęciach fakultatywnych, rozwijających ich sprawność fizyczną jako alternatywa do spędzania czasu w Internecie.

 

 

4.Uczestnictwo uczniów w konkursach o tematyce profilaktycznej.

 

5.Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne dla uczniów z określonymi problemami zachowania.

 

6. Edukacja nt. COVID19 , dbanie o przestrzeganie procedur z nim związanych

 

- organizowanie wycieczek i biwaków klasowych (zgodnie z obowiązującymi przepisami)

 

 

 

 

7.zajęcia dla uczniów  z psychologiem szkolnym/ pedagogiem szkolnym

 

- udzielanie wsparcia przez wychowawcę, pedagoga szkolnego lub psychologa szkolnego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Konsekwentne reagowanie wychowawców i innych pracowników szkoły na akty niszczenia mienia szkolnego.

 

2. Egzekwowanie naprawy szkód.

 

 

 

3.Włączanie uczniów w upiększanie otoczenia szkoły, dbałość o estetykę sal lekcyjnych i korytarzy szkolnych.

 

4. Włączenie rodziców w dekorację sal i innych pomieszczeń oraz otoczenia szkoły.

 

wychowawcy klas, wychowawcy świetlicy, wyznaczeni n-le 

 

 

wychowawcy klas, trenerzy, n-le

 

 

 

 

wychowawcy klas, pedagog

osoby prowadzące zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne

 

wybrani nauczyciele

 

 

psycholog szkolny

 

 

wychowawcy klas, nauczyciele przedmiotowi

 

 

 

 

 

 

 

 

psycholog szkolny /

pedagog szkolny

 

wychowawcy klas, pedagog, psycholog szkolny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

 

wychowawcy klas

wychowawcy, pedagog, psycholog

 

wychowawcy klas

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

cały rok

dostosowanie do aktualnej sytuacji epidemiologicznej

 

 

 

cały rok wg potrzeb

 

 

 

w miarę potrzeb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

 

cały rok

 

Pomoc w rozwijaniu samodzielności uczniów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Wdrażanie uczniów do samodzielnego radzenia sobie w wykonywaniu różnych czynności i zadań.

 

2.Rozwijanie odpowiedzialności za podejmowaną pracę i inne swoje działania.

 

3. Zachęcanie rodziców do rozwijania samodzielności swych dzieci.

1.Samodzielne wykonywanie przez dzieci wielu czynności i poleceń podczas lekcji.

 

2.Samodzielne wykonywanie czynności samoobsługowych przez dzieci.

 

3. Przygotowanie do samodzielnego korzystania ze stołówki szkolnej ( pod opieką wychowawcy).

 

4. Przygotowanie do samodzielnego korzystania z biblioteki szkolnej.

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

wychowawcy klas

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

wychowawcy klas, nauczyciele biblioteki

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

Przygotowanie uczniów do efektywnego uczenia się, praktycznego korzystania z wiedzy. Pomoc w pokonywaniu trudności w nauce.

 

1.Rozwijanie umiejętności uczenia się i sposobów korzystania ze zdobytej  wiedzy.

 

2.Wsparcie uczniów w różnorodnych obszarach związanych z trudnościami edukacyjnymi.

 

3. Wsparcie uczniów-obcokrajowców oraz dzieci obywatelstwa polskiego powracających z zagranicy.

 

1.Organizowanie zajęć dotyczących zasad higieny umysłowej.

 

2.Uczestnictwo dzieci w zajęciach nawiązujących do nowoczesnych metod uczenia się i zapamiętywania (np. mnemotechniki).

 

3.Korzystanie przez uczniów z różnych źródeł informacji.

 

 

5.Realizacja zajęć terapii logopedycznej w klasach 0 i I oraz innych wg możliwości szkoły.

 

6.Zajęcia z terapii pedagogicznej w klasach I-III.

 

7. Zajęcia wyrównawcze w klasach I-III.

 

8. Zajęcia doskonalące znajomość języka polskiego dla obcokrajowców oraz dzieci polskich, które powróciły z zagranicy.

wychowawcy klas

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

wyznaczeni n-le

 

 

logopeda szkolny

 

 

 

nauczyciel terapii pedagogicznej

 

wychowawcy

 

logopeda

 

 wyznaczeni nauczyciele

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

cały rok 

 

 

cały rok

 

 

 

Rozwój kompetencji wychowawczych nauczycieli i rodziców.

1.Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych

1. Organizowanie rozmów i spotkań nawiązujących do różnych problemów wychowawczych z udziałem rodziców, wychowawcy i pedagoga/psychologa szkolnego. 

 

2.Prowadzenie konsultacji dla rodziców przez pedagoga/psychologa szkolnego.

 

3.Poradnictwo pedagoga/psychologa dla wychowawców i innych nauczycieli.

 

4.Udostępnianie rodzicom informacji o instytucjach oferujących pomoc specjalistyczną w różnych sprawach.

 

5.Doskonalenie kompetencji nauczycieli poprzez ich udział w szkoleniach wewnątrzszkolnych i zewnętrznych.

 

6. Oferowanie rodzicom uczestnictwa w szkoleniach- na terenie szkoły, jak i prowadzonych przez ośrodki i instytucje zewnętrzne.

 

 

wychowawcy, pedagog szkolny

 

 

 

 

pedagog, psycholog

 

 

pedagog, psycholog

 

 

pedagog szkolny

 

 

 

Dyrektor, pedagog szkolny 

 

 

pedagog szkolny 

 

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

 

wg harmonogramu szkoleń

 

 

wg potrzeb

 

 

 

PLAN DZIAŁAŃ WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNYCH  DLA KLAS IV – VIII

 

Pobudzanie rozwoju intelektualnego uczniów, rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień

 

 

 

1.Zachęcanie uczniów do uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych.

 

2.Rozbudzanie ciekawości i wrażliwości poznawczej.

 

 

3.Rozwijanie kreatywności.

 

4.Kształtowanie umiejętności twórczych.

 

5.Uwrażliwianie na potrzebę własnego rozwoju.

 

 

6.Przygotowanie do odbioru i korzystania z dóbr kulturalnych.

 

7.Pogłębianie umiejętności czerpania wiedzy z różnych źródeł.

 

1. Uczestnictwo uczniów w konkursach, olimpiadach przedmiotowych i innych.

 

 

2. Udział uczniów w projektach i programach -, MARATON MATEMATYCZNY” i inne.

 

3. Udział uczniów w akcji ogólnopolskiej „Dzień kropki”.

 

4. Praca w kołach zainteresowań.

 

5. Wyjścia do muzeów, teatru, kina, na wystawy.

 

 

6. Organizowanie wycieczek szkolnych.

 

 

 

7. Indywidualna praca z uczniem zdolnym. 

 

8. Organizowanie prezentacji uczniowskich talentów- Dzień Talentów, przedstawienia teatralne ,koncerty muzyczne, wystawa prac uczniowskich, gazetki szkolne, prezentacje medialne. 

 

9. Organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi. 

 

10. Uczestnictwo uczniów klas starszych SP w warsztatach w Centrum Rozwoju Talentów.

 

11. Wykorzystywanie aktywizujących metod pracy na poszczególnych zajęciach.

 

nauczyciele przedmiotów

 

koordynatorzy

 

 

 

koordynatorzy

 

 

 

opiekunowie kół

 

nauczyciele przedmiotów i wychowawcy

 

wychowawcy i nauczyciele

 

 

nauczyciele

 

 

nauczyciele, koordynatorzy, nauczyciele biblioteki

 

 

nauczyciele

 

 

pedagog szkolny

 

 

 

nauczyciele przedmiotów

wg harmonogramu

 

 

wg terminarza

cały rok

 

 

wg harmonogramu

 

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

cały rok wg planu

 

 

cały rok, wg grafiku Centrum

 

 

 

cały rok

Rozwijanie samorządności uczniowskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Wdrażanie do współdecydowania o ważnych sprawach społeczności szkolnej.

 

2. Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów o charakterze społecznym.

 

3. Doskonalenie umiejętności podejmowania i realizacji zadań zbiorowych.

 

4.Przestrzeganie demokratycznych zasad w podejmowaniu decyzji i realizacji poszczególnych zadań.

 

5. Rozwijanie   postawy odpowiedzialności wobec siebie i innych.

 

6. Doskonalenie umiejętności wprowadzania modyfikacji i korekt w planowanych zadaniach.  

1. Organizowanie kampanii wyborczej do Samorządu Uczniowskiego, wybory do Prezydium SU

 

 

2. Przeprowadzanie wyborów do Samorządów Klasowych, ustalanie ich zadań i kompetencji.

 

 

3. Przygotowywanie i prowadzenie przez uczniów imprez i uroczystości szkolnych.

 

 

4.Organizowanie przez uczniów imprez i uroczystości klasowych.

 

 

 

 

5. Umożliwianie uczniom zgłaszania swoich wniosków i propozycji dotyczących praw i obowiązków ucznia, kryteriów oceny zachowania do dyrekcji szkoły.

6. Organizowanie spotkań przedstawicieli SU z dyrekcją szkoły i Radą Rodziców.  

opiekunowie SU

 

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

opiekunowie SU

 

 

wychowawcy klas

 

 

opiekunowie SU, pedagog 

 

 

 

opiekunowie SU

początek r.szk.

 

 

 

 

wrzesień 

 

 

cały rok

 

 

cały rok

 

 

II semestr

 

 

 

 

II semestr

Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, przekazywanie dziedzictwa kulturowego

1.Kształtowanie postawy szacunku dla historii, tradycji i symboli narodowych.

 

 

2.Budowanie więzi z Ojczyzną i świadomości obywatelskiej.

 

 

3.Wzbogacanie wiedzy o regionie pomorskim – jego bogactwie kulturowym. 

 

4.Dbałość o aktywne uczestnictwo w obchodach świąt państwowych i narodowych.

 

5.Zapoznawanie z historią szkoły i jej tradycjami.

 

 

6. Tworzenie nowych

zwyczajów i tradycji szkolnych.

 

1.Organizowanie uroczystości szkolnych z wykorzystaniem symboli narodowych ( hymn państwowy , godło państwa, barwy narodowe) oraz sztandaru szkolnego.

 

2.Uroczystości szkolne - Pasowanie na Szermierza.

 

 

 

3.Apele, konkursy i programy artystyczne prezentujące kulturę kaszubską i historię Kaszub.

 

4.Organizowanie wycieczek po najbliższej okolicy, do ciekawych miejsc w Gdańsku, Oliwie, na Kaszuby.

 

 

5.Organizowanie różnych konkursów wzbogacających wiedzę o naszym regionie.

 

6. Spotkania z zasłużonymi ludźmi ze środowiska lokalnego.

 

7.Wyjścia klas na cmentarze w celu upamiętniania ważnych świąt i rocznic narodowych.

 

8. Opieka nad zaniedbanymi grobami w okolicy.

 

opiekunowie SU

 

 

 

 

wyznaczeni nauczyciele W-f, opiekunowie SU

wyznaczeni nauczyciele

wyznaczeni nauczyciele

 

 

wychowawcy i nauczyciele 

 

 

 

nauczyciele 

wychowawcy klas,

 

 

nauczyciele historii

wychowawcy klas

 

wychowawcy klas

 

 

 

wychowawcy klas

cały rok

 

 

 

 

wg kalendarza imprez

cały rok

 

cały rok

 

cały rok

 

 

 

cały rok

 

 

 

cały rok

 

 

 

listopad

 

 

listopad

Dbałość o bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły

 

1.Rozwijanie postaw prospołecznych uczniów.

 

 

2.Ksztatowanie umiejętności komunikacji i przyjaznych zachowań. 

 

3.Stosowanie zasad bezpieczeństwa.

 

 

4. Przestrzeganie bezpieczeństwa dot. pandemii (COVID19).

 

 

 

6.Rozwijanie umiejętności bezpiecznego wyrażania emocji.

 

7. Kształtowanie umiejętności rozróżniania dobra od zła.

 

 

 

 

8.Okazywanie szacunku wobec rówieśników

 

 

 

 

9.Upowszechnianie wiedzy wśród uczniów, rodziców i nauczycieli  o prawach dziecka i konsekwencjach ich naruszenia

 

10.Zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły

 

 

 

 

 

 

 

 

11. Bezpieczeństwo na drodze

 

 

1. Godziny wychowawcze, wolontariat.

 

 

 

2. Prowadzenie warsztatów

psychologiczno-pedagogicznych oraz zajęcia z wychowawcą.

 

3. Zaznajamianie wszystkich pracowników szkoły z procedurami reagowania w sytuacjach kryzysowych

 

Edukacja nt. COVID19 , dbanie o przestrzeganie procedur z nim związanych

 

 

 

6.Prowadzenie zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne.

 

 

7. Objęcie opieką psychologiczno-pedagogiczną uczniów wymagających wsparcia indywidualnego. Współpraca z instytucjami funkcjonującymi na rzecz dziecka i rodziny.

 

 

8. Zajęcia z wychowawcą wg planu godzin wychowawczych, dawanie przykładu przez dorosłych poprzez swoje zachowanie.

 

 

9. Zajęcia z wychowawcą wg planu godzin wychowawczych, rozmowy indywidualne.

 

10. Pełnienie dyżurów podczas przerw międzylekcyjnych przez nauczycieli.

 

 

Utrzymywanie współpracy z policją.

 

 

Wykorzystywanie monitoringu zainstalowanego w szkole i na obiektach GSS-u.

 

Zajęcia dla uczniów i nauczycieli w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

11.Organizowanie kursu na kartę rowerową.

Wychowawcy, nauczyciele, opiekunowie wolontariatu

 

 

 

 

psycholog/pedagog, wychowawcy

 

 

 

nauczyciele

 

  

pedagog i psycholog szkolny 

 

 

 

 psycholog szkolny

 

 

 

pedagog szkolny, psycholog szkolny

 

 

 

 

 

wychowawca , nauczyciele, wszyscy pracownicy szkoły, rodzice

 

nauczyciel EDB

wyznaczony nauczyciel

 

 

 

nauczyciele

 

 

Dyrektor

pedagog szkolny

 

Dyrektor, wyznaczeni nauczyciele

 

 

 

 

 

wyznaczony nauczyciel

w potrzeby

 

 

 

wg grafiku

cały rok

 

cały rok wg potrzeb

 

 

 

 dostosowanie do aktualnej sytuacji epidemiologicznej

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

Zapobieganie uzależnieniom

 

1.Promowanie zdrowego stylu życia.

 

 

 

 

2.Zapobieganie sięganiu przez młodzież po substancje psychotropowe, środki zastępcze oraz nowe substancje psychoaktywne

 

3.Zapobieganie uzależnieniu od Internetu, telefonów komórkowych i innych urządzeń tego typu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.Uświadamianie zagrożeń związanych z nałogami i uzależnieniami.

 

 

 

5.Dostarczenie wiedzy o zagrożeniach związanych z Internetem i tel. Komórkowymi.

 

6.Dostarczenie wiedzy o zagrożeniach związanych ze stosowaniem środków psychoaktywnych.

 

 

7. Wyposażenie uczniów w umiejętność budowania dobrych relacji z innymi. 

 

 

 

8. Zwiększanie kompetencji nauczycieli i rodziców w zakresie profilaktyki uzależnień.

 

 

1.Realizacja programów profilaktyczno-edukacyjnych

 

 

 

 

2. Psychoedukacja dla rodziców. Udział uczniów w zajęciach pozalekcyjnych jako alternatywa spędzania czasu wolnego – zamiast używek.

 

 

3.Realizowanie tematów dotyczących uzależnień na zajęciach biologii, chemii, wychowania do życia w rodzinie, na godzinach wychowawczych oraz warsztaty : „zagrożenia płynące z Internetu” na godzinach wychowawczych - przykładowy scenariusz dostępny u pedagoga.

Tematyka poruszana podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne.

 

 

 

4.Zajęcia z wychowawcą lub inne zajęcia prowadzone przez pedagoga lub  osoby z zewnątrz .

 

 

 

5. Projekcja filmów tematycznych. 

 

 

 

 

6. Organizowanie warsztatów nawiązujących do zasad komunikacji interpersonalnej . 

 

 

 

7. Uczestnictwo w zajęciach warsztatowych dotyczących zachowań asertywnych, sposobów rozwiązywania konfliktów, wzmacniających poczucie własnej wartości. 

 

8.Organizowanie szkoleń dla nauczycieli i chętnych rodziców odnośnie problematyki uzależnień.

 

9. Współpraca z instytucjami zewnętrznymi w zakresie realizacji programów profilaktycznych (MONAR, MROWISKO, Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i inne).

nauczyciele, pedagog, psycholog, realizatorzy zewnętrzni 

 

 

wychowawcy, nauczyciele,

pedagog szkolny

 

 

 

nauczyciele wymienionych przedmiotów, wychowawcy

 

wychowawcy, pedagog 

 

pedagog, psycholog

wych. świetlicy

wychowawcy,

 pedagog, psycholog 

 

 

wychowawcy, pedagog

 

 

wychowawcy

 

 

 

 

 

 

wychowawca, pedagog , psycholog

 

 

 

wychowawca,

pedagog szkolny

 

 

 

pedagog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wyznaczeni nauczyciele

cały rok

 

 

 

 

podczas zajęć

 

 

 

na zajęciach

 

 

cały rok

 

cały rok szkolny

 

 

 

w miarę potrzeb

 

 

 

 

cały rok

raz na semestr

 

 

 

 

 

 

wg potrzeb

 

 

 

 

wg potrzeb

wg planu godzin wychowawczych

 

 

 

wg potrzeb

 

 

 

Zapobieganie agresji i przemocy rówieśniczej oraz profilaktyka zdrowia psychicznego

 

1.Rozwijanie u uczniów umiejętności porozumiewania się. 

 

2.Zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w szkole.

 

 

3.Reagowanie na przejawy przemocy fizycznej i psychicznej we wzajemnych relacjach między uczniami.

 

 

 

 

 

 

4. Zadbanie o dobrą atmosferę w klasach.

 

 

 

 

 

5.Zapoznanie uczniów z problematyką depresji, poznanie jej objawów i  ukierunkowanie na szukanie fachowej pomocy

 

 

6. Wspieranie uczniów, u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej

 

 

 

 

 

7. Objęcie wsparciem  psychologiczno-pedagogicznym wszystkich uczniów z uwzględnieniem zróżnicowania ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Rozpoznanie potrzeb i zagrożeń uczniów z innych krajów ze szczególnym uwzględnieniem uchodźców wojennych

 

1.Organizowanie warsztatów i innych zajęć dla uczniów nawiązujących do  tematyki wzajemnych relacji.

 

2. Rozmowy, warsztaty i inne zajęcia dotyczące wartości koleżeństwa, przyjaźni i tolerancji.

 

3.Rozmowy indywidualne, współpraca z policją i sądem.

 

 

4.Zajęcia z wychowawcą wg planu godzin wychowawczych, wycieczki i inne formy zajęć integrujących zespół klasowy, warsztaty integracyjne w klasach IV.

 

 

5.Temat depresji oraz szukania fachowej pomocy realizowany na godzinach  wychowawczych (przeprowadzane zajęcia przez wychowawców, psychologa szkolnego lub pedagoga szkolnego ) oraz na zajęciach Wychowania do Życia w Rodzinie

 

6.Indywidualne rozmowy wspierające z każdym uczniem, jego rodzicami. Ustalenie zakresu dalszych działań. Dalsze postępowanie wg ustaleń

 

 

 

7.Wzmacnianie poczucia własnej wartości poprzez realizację zajęć warsztatowych oraz  w bezpośredniej relacji z uczniem podczas lekcji.

 

 

 

Rozmowy indywidualne z wychowawcą, pedagogiem, psychologiem oraz zajęcia dodatkowe proponowane przez szkołę.

Uczenie zasad dobrego wychowania w różnych miejscach i sytuacjach.

 

Współpraca z rodzicami  w celu tworzenia zasad wychowawczych.

 

 

Stosowanie pozytywnych wzmocnień i  konsekwencji.

 

 

Zajęcia z komunikacji interpersonalnej . 

 

 

Gry i zabawy psychoedukacyjne.

 

Organizowanie spotkań z policją nt.: „Odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne” w klasach 6.”

 

Współpraca z kuratorami sądowymi, Sądem Rodzinnym -wnioskowanie, opiniowanie

 

8. Indywidualne rozmowy wspierające z każdym uczniem, jego rodzicami. Ustalenie zakresu dalszych działań. Dalsze postępowanie wg ustaleń,

np. realizacja zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego i/lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej

wychowawcy, pedagog, psycholog

 

 

 

 

wychowawcy, pedagog 

 

 

 

wychowawca, nauczyciele, pedagog, psycholog

 

 

pedagog, psycholog

wychowawca

 

 

 

 

 

 

wychowawcy

nauczyciel WDŻ, pedagog, psycholog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wychowawcy, pedagog, psycholog, logopeda, terapeuci pedagogiczni, nauczyciel rewalidacji, nauczyciele poszczególnych przedmiotów

 

 

wychowawcy we współpracy z

pedagogiem i rodzicami

 

 

 

 

 

wychowawca

 

 

pedagog i psycholog szkolny we współpracy z wychowawcą i nauczycielami

 

 

wszyscy nauczyciele

 

 

 

wychowawcy,

pedagog szkolny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wychowawca, psycholog szkolny,pedagog

cały rok

 

 

cały rok

 

 

I semestr 

 

 

 cały rok 

 

wg planu wychowawczego klasy

 

cały rok

 

wg uzgodnień 

 

 

 

 

cały rok 

 

 

 

I semestr  

 

 

cały rok

 

 

 

 

w miarę potrzeb

 

 

 

na wybranej godzinie wychowawczej

 

 

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wg potrzeb

Pomoc w pokonywaniu trudności w nauce

 

1.Wspieranie uczniów napotykających na trudności w nauce.

 

 

 

 

 

2.Wspieranie uczniów  ze specyficznymi potrzebami w nauce. 

 

 

 

3. Wspieranie uczniów z orzeczeniem o kształceniu specjalnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Wspieranie uczniów powracających z zagranicy oraz uczniów-obcokrajowców. 

 

1 Indywidualizacja pracy na zajęciach, zajęcia wyrównawcze wg  możliwości w szkole, zajęcia wspierające z pedagogiem szkolnym wg potrzeb, zajęcia indywidualne z psychologiem szkolnym.

 

2. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. 

 

 

3. Indywidualizacja pracy na zajęciach, zajęcia wyrównawcze wg  możliwości w szkole, zajęcia rewalidacyjne, zajęcia wspierające z pedagogiem szkolnym wg potrzeb, zajęcia indywidualne z psychologiem szkolnym.

 

 

4. Dostosowanie wymagań do możliwości psychofizycznych uczniów. 

 Zajęcia doskonalące znajomość języka polskiego.

 

nauczyciele, pedagog

 

 

 

 

 

 

 

nauczyciel-terapeuta

 

 

 

nauczyciele,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wyznaczeni n-le

 

 cały rok

 

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cały rok

Zapobieganie cyberprzemocy

1.Wzbogacanie wiedzy uczniów, nauczycieli i rodziców o zjawisku cyberprzemocy.

 

2.Uświadomienie zagrożeń i konsekwencji związanych z niewłaściwym korzystaniem z sieci.

 

3.Zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.

 

 4.Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w sieci.

 

1. Zajęcia multimedialne dla uczniów o zagrożeniach w sieci.

 

 

 

2.Przeprowadzanie rozmów z uczniami, ich rodzicami po zasięgnięciu informacji o sprawach dotyczących niewłaściwego korzystania z sieci.

 

3. Reagowanie w sytuacjach przekraczania przez uczniów granic dotyczących Internetu.

 

4. Zorganizowanie szkolenia na powyższy temat dla rodziców. 

 

5. Zorganizowanie szkolenia nt. Relacji rówieśniczych w kontekście cyberprzemocy dla nauczycieli.

 

realizatorzy zewnętrzni

wychowawcy, pedagog

 

pedagog, psycholog, 

wychowawca 

 

 

wychowawca klasy, pedagog

 

 

pedagog szkolny, stowarzyszenie „DROGOWSKAZY”

 

Dyrektor szkoły

wg uzgodnień

wg potrzeb 

 

 

 

w miarę potrzeb 

 

 

 

 

w miarę potrzeby

 

 

 

 

I semestr

 

 

I semestr

 

Wdrażanie do zadbania o wspólne mienie .

Troska o środowisko naturalne.

1.Kształtowanie postawy do poszanowania mienia szkoły.

 

2.Uwrażliwienie uczniów na przejawy wandalizmu, dewastację mienia.

 

3.Uświadamianie konieczności ponoszenia konsekwencji za swoje czyny.

 

4.Kształtowanie odpowiedniej postawy uczniów wobec środowiska naturalnego i problemów ekologii.

 

1.Reagowanie wszystkich pracowników na zaobserwowane lub zgłaszane sprawy zniszczeń w szkole.  

 

2.Egzekwowanie naprawy szkód.

 

3.Włączanie uczniów do upiększania

 szkoły i najbliższego jej otoczenia.

 

4.Zajęcia z przyrody, biologii o tematyce ekologicznej.

 

5.Udział uczniów w różnych akcjach i prezentacjach z okazji np. Dnia Ziemi       ( w tym zewnętrzne)

 

6.Organizowanie akcji zbiórki nakrętek. 

 

7. Organizowanie konkursów szkolnych oraz udział w konkursach pozaszkolnych o tematyce ekologicznej.

 

8.Wyjścia i wycieczki dydaktyczne o tematyce ekologii.

 

 

10.Organizowanie pomocy dla zwierząt w schroniskach.

pracownicy szkoły

  n-le

 

 

wychowawca klasy

 

wyznaczony nauczyciel

 

 wyznaczeni nauczyciele

 

wyznaczeni n-le

 

 

 

wyznaczeni n-le

 

wyznaczeni n-le

 

 

 

wyznaczeni n-le

 

 

 

wyznaczeni n-le

po wystąpieniu danego zdarzenia

 

 

wg potrzeby

 

cały rok

 

cały rok 

 

 

 

wg uzgodnień

 

 

 

cały rok

 

cały rok

 

 

 

cały rok

 

 

 

jesień, zima  

 

Przygotowanie do życia w rodzinie.

 

1.Ukazywanie ważnej roli rodziny .

 

2.Poznawanie więzi rodzinnych. Stworzenie szkoły przyjaznej rodzinom ucznia -ważnego miejsca w społeczności lokalnej.

 

3.Uczenie szacunku do ludzi starszych.

 

4.Integrowanie rodzin naszych uczniów ze szkołą.

 

 

5.Uświadamianie konieczności wspierania się nawzajem.

 

 

 

 

 

 

6. Przygotowanie do zaakceptowania przemian wieku dojrzewania.

 

1.Organizowanie wspólnych spotkań z udziałem rodzin uczniów: Dzień Matki, Dzień Dziecka .

 

2. Uczestnictwo rodzin w organizowanych przez szkołę festynach integrujących społeczność szkolną, całe rodziny naszych uczniów.

 

3. Udział rodzin w uroczystościach szkolnych.

 

4.Kultywowanie tradycji rodzinnych -jasełka, kolędowanie, wigilie klasowe i inne tradycje świąteczne poznawanie różnych wyznań i kultur

 

 

5.Realizacja zajęć-„wychowanie do życia w rodzinie”.

wychowawcy klas

 

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

wychowawcy, katecheci, nauczyciele, nauczyciele etyki

 

 

 

 

 

 

realizatorzy zajęć

 

 

 

 

 

 

 

wg kalendarza imprez

 

 

 

 

jesień, czerwiec

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

grudzień

 

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwijanie samodzielności, przedsiębiorczości i poczucia odpowiedzialności uczniów – przygotowanie do współzawodnictwa na rynku pracy.

1.Wzbogacanie wiedzy o zawodach, mechanizmach rządzących rynkiem pracy.

 

2.Pogłębianie umiejętności komunikacji interpersonalnej.

 

3. Uświadamianie uczniom konieczności samorozwoju

1. Zajęcia doradztwa zawodowego w klasach siódmych i ósmych.

 

2. Zajęcia klasowe na temat orientacji zawodowej.

 

3.Organizowanie wyjść do różnych zakładów pracy, szkół średnich.

 

4.Wyjścia najstarszych klas na Targi Szkolne. 

 

5. Prowadzenie warsztatów na temat zasad komunikacji interpersonalnej.

 

 

 

 

doradca zawodowy

 

 

 

wyznaczeni n-le

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

wychowawcy, doradca zawodowy,

pedagog, wychowawca,

cały rok

 

 

 

cały rok

 

cały rok

 

wg planów wychowawcy klasy

 

wg grafiku

 

 

 

wg potrzeb