Przedmiotowy System oceniania z plastyki uczniów klas 4 – 7
Gdańska Szkoła Szermierki w Gdańsku
rok szkolny 2020/2021
Agnieszka Augustyniak, Góra Renata

 

Kryteria oceniania i sprawdzania osiągnięć uczniów na plastyce

Oceny z plastyki uczeń otrzymuje przede wszystkim za prace praktyczne.
Głównym kryterium przy ocenie prac praktycznych jest samodzielność i zaangażowanie ucznia,
a także uwzględniane są indywidualne umiejętności i możliwości ucznia. W tych przypadkach uczeń otrzymuje ocenę pozytywną. Prace charakteryzujące się szczególnym zaangażowaniem lub poparte indywidualnym talentem plastycznym, wyróżniające się spośród innych, to oceny bardzo dobre
i celujące.

Prace plastyczne muszą być wykonywane samodzielnie!

Oceny można uzyskać także z odpowiedzi ustnych z materiału teoretycznego przewidzianego programem dla poszczególnych poziomów.

Uczniowie mogą uzyskać dodatkowe oceny za wykazanie się wiedzą poza normalnym trybem powtarzania materiału, a także za samodzielnie wykonane dodatkowe prace plastyczne.

Oceny końcowe wystawiane są na podstawie ocen otrzymywanych przez uczniów przez cały semestr, uwzględniając przede wszystkim zaangażowanie ucznia. Oceny te odzwierciedlają pracę uczniów długoterminowo i w związku z tym nie ma możliwości poprawiania ocen przed zakończeniem semestrów.

Ocena celująca – 6

Uczeń wykazuje się pełnym przyswojeniem wiadomości i umiejętności objętych programem z zakresu sztuk plastycznych. Zawsze jest przygotowany do lekcji (posiada konieczne materiały i przybory). Przejawia duże zaangażowanie w działalność plastyczną. Zgodnie z tematem, starannie i twórczo wykonuje ćwiczenia plastyczne. Biegle posługuje się różnorodnymi technikami plastycznymi. Aktywnie bierze udział w lekcji: analizuje dzieła sztuk wizualnych, inicjuje dyskusję, kojarzy fakty, wyciąga wnioski. Chętnie, zgodnie
i twórczo pracuje w zespole.Bierze aktywny udział w życiu kulturalnym klasy i szkoły, np. prezentuje swoją twórczość
w formie wystaw. Samodzielnie zdobywa wiedzę, korzystając z różnych mediów. Chętnie uczestniczy w konkursach plastycznych.

Ocena bardzo dobra – 5

Uczeń oddaje prace plastyczne w terminie. Prace wykonane są zgodnie z tematem i bardzo starannie. Uczeń wykazuje się pełnym przyswojeniem wiadomości i umiejętności objętych programem. Zawsze jest przygotowany do lekcji (posiada konieczne materiały i przybory). Przejawia zaangażowanie w działalność plastyczną. Aktywnie bierze udział w lekcji: dyskutuje, kojarzy fakty, wyciąga wnioski. Zgodnie i twórczo pracuje w zespole. Wykazuje zainteresowanie życiem kulturalnym klasy i szkoły.

Ocena dobra – 4

Uczeń posiada wiadomości i umiejętności objęte programem. Posiada konieczne materiały i przybory. Wykazuje zaangażowanie w działalność plastyczną. Stara się wykonać ćwiczenia plastyczne zgodnie z tematem. W wykonanych pracach plastycznych występują drobne błędy, uczeń nie wyczerpuje zagadnienia. Bierze udział w lekcji: stara się uczestniczyć w dyskusji, kojarzy fakty, próbuje wyciągać wnioski. Zgodnie pracuje w zespole. Wykazuje zainteresowanie życiem kulturalnym klasy i szkoły po zachęcie nauczyciela.

Ocena dostateczna – 3

Prace praktyczne zostały oddane, wykonane są prawidłowo, ale zawierają błędy, są mało starannie. Do wykonania prac plastycznych uczeń stosuje najprostsze techniki i środki plastyczne. Uczeń wykazuje się bardzo niewielką wiedzą podczas odpowiedzi ustnej z materiału teoretycznego. Rzadko uczestniczy w lekcji w sposób aktywny i podejmuje próby współpracy w zespole.

Ocena dopuszczająca – 2

Prace praktyczne zostały oddane, ale są nieskończone lub szczególnie niestarannie wykonane. Wiedza teoretyczna jest opanowana w stopniu minimalnym, uczeń orientuje się w zagadnieniu, ale nie potrafi go rozwinąć.

Ocena niedostateczna – 1

Uczeń nie oddaje prac w określonym terminie. Prace nie są samodzielne. Trzy minusy – uczeń trzykrotnie nieprzygotowany do lekcji. Nie wykazuje zainteresowania lekcjami plastyki i nie posiada woli poprawy ocen.