Przedmiotowy System oceniania z techniki uczniów klas 4 – 7
Gdańska Szkoła Szermierki w Gdańsku
rok szkolny 2020/2021
Góra Renata
Kryteria oceny osiągnięć uczniów:
Podczas oceniania osiągnięć uczniów poza wiedzą i umiejętnościami należy wziąć pod uwagę:
- aktywność podczas lekcji,
- umiejętność pracy w grupie,
- obowiązkowość i systematyczność,
- udział w pracach na rzecz szkoły i ochrony środowiska naturalnego.
W wypadku zajęć technicznych trzeba ponadto uwzględnić stosunek ucznia do wykonywania działań praktycznych.
Istotne są też: pomysłowość konstrukcyjna, właściwy dobór materiałów, estetyka wykonania oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ocena powinna również odzwierciedlać indywidualne podejście ucznia do lekcji, jego motywację i zaangażowanie w pracę.
Ocena celująca – 6
Otrzymuje uczeń, który pracuje systematycznie, wykonuje wszystkie zadania samodzielnie a także starannie i poprawnie pod względem merytorycznym. Opanował wiedzę wykraczającą poza wymagania programowe, uzyskuje bardzo dobre oceny ze sprawdzianów, a podczas wykonywania praktycznych zadań bezpiecznie
Posługuje się narzędziami i dba o właściwą organizację miejsca pracy. Ponadto bierze udział i ma osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, np. z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Ocena bardzo dobra – 5
Przysługuje uczniowi, który pracuje systematycznie i jest przygotowany do zajęć. Z reguły samodzielnie oraz wykonuje zadania poprawnie pod względem merytorycznym. Ponadto uzyskuje, co najmniej dobre oceny ze sprawdzianów i wykonuje działania techniczne w odpowiednio zorganizowanym miejscu pracy i z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ponadto bierze udział w konkursach przedmiotowych, np. z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Ocena dobra – 4
Uzyskuje uczeń, który podczas pracy na lekcjach korzysta z niewielkiej pomocy nauczyciela lub koleżanek I kolegów. Ze sprawdzianów otrzymuje, co najmniej oceny dostateczne, a podczas wykonywania prac praktycznych właściwie dobiera narzędzia i utrzymuje porządek na swoim stanowisku.
Ocena dostateczna – 3
Przeznaczony jest dla ucznia, który pracuje systematycznie, ale podczas realizowania działań technicznych w dużej mierze korzysta z pomocy innych osób, a treści nauczania opanował na poziomie niższym niż dostateczny. Na stanowisku pracy nie zachowuje porządku.
Ocena dopuszczająca – 2
Otrzymuje uczeń, który z trudem wykonuje działania zaplanowane do zrealizowania podczas lekcji, ale podejmuje w tym kierunku starania. Ze sprawdzianów osiąga wyniki poniżej oceny dostatecznej.
Pracuje niesystematycznie, często jest nieprzygotowany do lekcji.
Ocena niedostateczna – 1
Uzyskuje uczeń, który nie zdobył wiadomości i umiejętności niezbędnych do dalszego kształcenia. W trakcie pracy na lekcji nie wykazuje zaangażowania, przeważnie jest nieprzygotowany do zajęć i lekceważy podstawowe obowiązki szkolne.
Ustalenie zasad oceniania prac klasowych (sprawdzianów) i kartkówek wegług skali procentowej i odpowiadające im stopnie
0% - 35% - ocena niedostateczna
36% - 37% - ocena niedostateczna plus
38%-39% - ocena dopuszczająca minus
40% - 45% - ocena dopuszczająca
46% - 50% - ocena dopuszczająca plus
51% - 55% - ocena dostateczna minus
56% - 65% - ocena dostateczna
66% - 70% - ocena dopuszczająca plus
71% - 75% - ocena dobra minus
76% - 80% - ocena dobra
81% - 84% - ocena dobra plus
85% - 89% - ocena bardzo dobra minus
90% - 93% - ocena bardzo dobra
94% - 95% - ocena bardzo dobra plus
96%-97% - ocena celująca minus
98%-100% - ocena celująca